En Ekonomik Stand / Ucuz Stand

Ucuz Stand arıyorsanız, fakat bunu kalitesiz görünüme sahip olmadan yani kötü işçilik veya kötü, defolu malzeme kullanmadan sağlamak istiyorsanız, bilin ki bu mümkün.
Ekonomik stand deyince, illaki aklınıza marka değerinizi düşürecek bir stand gelmesin. Çok ünlü ve kaliteli markaların kullandıkları, o kadar çok ucuz standlar var ki, şöyle bir düşünseniz zaten anımsayacaksınız.
Bir Stand İmalatçısı olarak neredeyse her ürün gibi standda da maliyeti belirleyen faktörleri şöyle sıralayabiliriz; kullanılan malzemenin fiyatı, yine kullanılan malzemenin ebadı veya ne kadar harcandığı ve üretim süresi ile işçilik maliyetleridir. Dolayısı ile, işçilik ve görünümünde hiç kusur olmayan bir stand, hem Kaliteli, hem de Ucuz Stand olabilir. Şimdi gelelim bunun örneklerine ve ekonomik bir standı nasıl çıkarırız konusuna.

Öncelik elbette malzeme seçimi olacaktır. En uygun fiyatlı malzeme; kartondur. Karton standların hem ham maddesi ucuzdur, hem de üretimin çoğu makineler tarafından yapıldığı için, üretim kalitesi standart ve işçilik maliyetleri düşüktür. Aynı zamanda üretim süresi de kısa olduğu için oldukça Ekonomik Standlardır. Fakat tüm bu avantajların sağlanması için sipariş adedinin yüksek olup, 1.000 adetlerin altında olmaması gerekmektedir. Tabiki Standlarda ebat küçüldükçe doğru orantılı olarak fiyatta küçülecektir. 🙂

Kartondan sonraki en ekonomik malzeme seçimi plastiktir. Foam, PP, PS şeklinde adlandırılan Foreks veya Dekota , PoliPropilen, PoliStren veya Antişok malzemeler, yoğunluk, dolayısıyla sertlik kıstaslarına göre tercih edilebilen uygun maliyetli seçimler olacaktır. Yoksa plastik deyince, en pahalı ham madde olan Pleksi aklınıza gelmesin sakın. 🙂 Her zamanki gibi ebadın olabildiğince küçük olması fiyatı etkileyecektir.
Foreks Stand gibi ekonomik bir tercih yaptığınızda, adedin yüksek olması önemlidir. Ancak PP veya PS malzeme kullanacak, yani PoliPropilen veya Polistren Stand yapacaksanız, adetlerin yüksekliği çok daha önemlidir. Çünkü bu tarz üretim için, önce ahşap sonra metal kalıplar yapmak gereklidir ki, büyük maliyetleri olan bu kalıpların fiyatları, çoğalan adetlerin içinde az yer tutabilsin, stand birim maliyetine düşük bir meblağ yansısın…
Plastik Standlardan, En Ekonomik Stand olarak ilk aklımıza gelenler sert plastikten Kılçık Standlar, Asalak standlar ve yine asılarak kullanılan yumuşak plastikten cepli Kangru Standlardır. Öyle ki; bu standlar karton standlardan bile ucuzdur.
Eğer stand ebadınız büyük olacak ise ve karton da kesinlikle istemiyorsanız, hazır kalıpları olan, raf ebatları pek değiştirilemeyen ancak demonte ve sağlam olan, hafif ve az yer kaplayan Enjeksiyon Stand seçimi en doğru seçimdir.