Ham maddelerine göre Stand Çeşitleri

Standlar, ebatlarına göre, amaçlarına göre, ham maddesine göre, kullanım sürelerine göre…vb. birkaç farklı konuda çeşitlere ayrılırlar… Bunların içinden, ham maddesine göre stand çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

 

Karton Standlar : Yüksek adetli siparişlerde; üretim hızı, nakliye, depolama ve fiyat açısından en avantajlı çözüm olan Karton Standlar son yıllarda gittikçe daha çok tercih edilir olmuştur. Başlıca sebepleri demonte olmasından ötürü çok az yer kapladığı için, nakliyede ve depolamada ciddi avantaj sağlaması vardır. Aynı zamanda demonte olması nakliyedeki hasar risklerini de minimuma indirmektedir. Diğer bir avantajı, diğer ham madde alternatiflerine göre, çok cüzi bir maliyet ile oldukça fazla alanının görseller ile kaplanabilmesidir. Tanıtım için bu oldukça önemlidir. Ayrıca yeterli miktarlarda sipariş hacminiz olduğunda açık ara fark ile en Ekonomik Stant Karton Standlardır. Bu fiyat avantajı için ideal sipariş miktarı 1.000 adet olup, bunun altına düşmesi durumunda birim fiyat ciddi miktarda artarken, adedin yükselmesi de doğal olarak fiyatı düşürür. Minimum 350 adet üretilmesi tavsiye edilmek ile beraber biz seçimi yine de müşterilerimize bırakırız. Fikir vermek açısından şöyle bir örnek verelim : Ortalama ölçülerde (45x30x150cm) 4 raflı bir karton stand 5.000 adet üretildiğinde 40 birim fiyatı var ise, 2.000 adet üretildiğinde 43 birim, 1.000 adette 48 birim, 750 adette 58 birim, 500 adette 72 birim, 350 adette 95 birim, 250 adette 125 birim, 150 adette 175 birim gibi maliyetler oluşur. Karton Standların bir diğer avantajı üretim sürelerinin azlığıdır. 1.000 adet ve üzeri herhangi bir stand üretim süresinin en az yarı süresinde, ortalama çeyreği kadar bir sürede teslimat yapılabilir.

 

Ahşap Standlar : Her ne kadar yüksek adetlerde de yapılsa da, genelde düşük adetli üretimlerde en çok tercih edilen standlar Ahşap Standlardır. Aynı zamanda dokusu ile organik, doğal, sıcak bir hava vermesinin yanında, asil ve sağlam duruşu ile güven verir. Uzun süreli hizmet vermesi istenen durumlarda da dayanıklılığından ötürü tercih edilen Ahşap Standlar, ahşap dokulu olabildiği gibi, düz desenli lamine malzemelerden üretilebilir, hatta daha narin ve pahalı olsa da, istenen renklere boyanarak kullanılabilir. Minimum 50 adet, hatta biraz daha maliyete katlanarak 30 adede kadar düşebilecek şekilde üretilebilmesinin avantajının yanında, tıpkı karton stand gibi dış mekanlarda kullanıma pek uygun olmaması gibi bir dezavantajı vardır. Ancak bununla birlikte iç mekanlarda estetik ve ağırlık olarak önde gelir.

 

Plastik Standlar : Plastik deyince aslında tek tip bir ham maddeden bahsedemeyiz. Plastik Stant Ucuzu, pahalısı, esnek ama kırılmayanı, sert / mukavim ama kırılabileni, kaliteli ve parlağı, ekonomik ama matı, şeffafı, buzlusu derken oldukça fazla ham madde çeşidi ve üretim farklılığı olan bir seçenektir.

Bu standların en ekonomik çeşidi; 5.000 ve yukarı adetlerde sipariş edildiğinde uygulanabilen enjeksiyon sistemli üretim çeşididir. Enjeksiyon Stant üretimi için çok ağır, komplike ve çok pahalı çelik kalıplar yapıldığından 5.000 adetin altındaki siparişlerde, kalıp maliyetinin birim fiyata yansıması yüksek olur. Bu da bu sistemin fiyat avantajını kaybetmeye başlamasına sebep olur. Ancak Enjeksiyon Standlar 5.000 adet ve üzerindeki sipariş hacimlerinde oldukça ekonomiktir. Ürünler milimetrik şekilde aynı standartta olup, sağlam ve düzgün olur.

Bunun bir alt versiyonu diyebileceğimiz üretim sistemi, halk dilinde Vakum Stand diye bilinen, bir kalıp üzerinde malzemenin ısıtılıp, vakumlanarak şekillendirilmesi şeklinde üretilen Termoform sistemidir. Termoform Standlarda yine kalıplar kullanılmakla beraber, bunlar ahşap ve alüminyum olduğundan, kalıp maliyetleri çeliğe göre çok daha ekonomiktir. Ancak yine de 350 adet altı siparişlerde, kalıp maliyetinin birim fiyata yansıması, fiyatı oldukça yükseltir. Bu sebeple 300 adetin altındaki siparişlerde, bu stantlar pek tercih edilmez.

Bunların dışında bir de en pahalı ham madde olan Pleksiden yapılan Plastik Standlar vardır. Pleksi Standlar herhangi bir kalıp maliyeti olmadığından, 50-100 adet gibi düşük hacimlerde üretilebilir. Fakat ham maddenin kendisi oldukça maliyetli olduğu için, genellikle kozmetik ve ilaç sektörü gibi kâr marjı yüksek sektörler tarafından tercih edilir. Şeffaf, buzlu, yarı geçirgen transparan renkli plaka imkanları tanımasından ötürü, Pleksi Standlar oldukça kaliteli ve estetik çalışmalar olabilmektedir.

 

Metal standlar : Bu standlar, genellikle ağır ürünlerin sergilenmesi istendiğinde, dış mekanlarda teşhir arzu edildiğinde veya uzun süreli kalıcı bir stand istendiğinde tercih edilmektedir. Metal Standlar, Ahşap Standlara göre genelde biraz daha hafif olabilmekle beraber, komple sacdan üretilip, kapalı duvarlı olan modeller ahşaptan daha ağır ve pahalı olmaktadır. Bunun ile beraber, iskeleti metal profillerden oluşan Tel Standlar hem daha hafiftir, hem de Ahşap Standa göre biraz daha düşük maliyetlere çıkabilmektedir. Genellikle dışarıda gördüğünüz Kuruyemiş Standları ve Cips Standları bu tip standlardır. Bu standlar yine modeline göre, monteli veya demonte yapılabilir. Avantajlı olabilmesi için, sipariş hacminin minimum 100 adet olması tavsiye edilir.

Netice itibarı ile, ister Market Standı tarzında daha ekonomik bir çözüme ihtiyacınız olduğunda, ister Kozmetik Standı veya Eczane Standı gibi daha estetik ve ağır görünümlü bir çözüme ihtiyacınız olduğunuzda, hangi ham maddeden, hangi standın en uygun seçim olacağına karar verebilirsiniz. Bunun dışında, Kullanım Alanlarına göre Stand çeşitleri, Ebatlarına göre Stand çeşitleriHedeflerinize göre Stand çeşitleri ve Fiyatlarına göre Stand çeşitleri yazılarımızdan faydalanabilirsiniz…

Stand modeli olarak uygun seçimi yaptıktan sonra, şimdi sıra Ekonomik Standı, hızlı ve kaliteli hizmet ile yaptırabileceğiniz Stand Fabrikasına; MY REKLAM‘ a ulaşmaya geldi… 🙂 Aramanızı heyecan ve sabırsızlık ile bekliyoruz…