Plastik Stand

Plastik Stand, deyince aslında tek tip bir ham maddeden bahsedemeyiz. Ucuzu, pahalısı, esnek ama kırılmayanı, sert / mukavim ama kırılabileni, kaliteli ve parlağı, ekonomik ama matı, şeffafı, buzlusu derken oldukça fazla ham madde çeşidi ve üretim farklılığı olan bir seçenektir.

Bu standların en ekonomik çeşidi; 5.000 ve yukarı adetlerde sipariş edildiğinde uygulanabilen enjeksiyon sistemli üretim çeşididir. Bu sistemde çok ağır, komplike ve çok pahalı çelik kalıplar yapıldığından, 5.000 adetin altındaki siparişlerde, kalıp maliyetinin birim fiyata yansıması yüksek olur. Bu da bu sistemin fiyat avantajını kaybetmeye başlamasına sebep olur. Ancak Enjeksiyon Standlar 5.000 adet ve üzerindeki sipariş hacimlerinde oldukça ekonomiktir. Ürünler milimetrik şekilde aynı standartta olup, sağlam ve düzgün olur.

Bununla birlikte, aşırı yüksek olan çelik kalıp maliyetinden kurtulmak ve Enjeksiyon Standın avantajlarından faydalanmak isterseniz, hazır kalıpları olan demonte özellikli Plastik Standlar da, hem ekonomik olması, hem kartondan daha sağlam ve uzun ömürlü olması, hem depolama ve nakliye de az yer kaplaması, dolayısıyla maliyeti avantajı sağlaması açısından gayet doğru bir tercih olacaktır. Karton Standdan sonraki en ekonomik, en avantajlı olan bu stantların, tek dezavantajı; hazır kalıplardan üretildikleri için, sabit raf ölçüleridir. Raf sayıları, raf arası mesafeleri ve toplam yüksekliği, ürünlerinize göre ayarlanabilmektedir. Bunun ile beraber, raf genişliği ve derinliği birkaç ebat ile sınırlıdır. Ancak sağladığı avantajlar oldukça fazladır. Isıdan, rutubetten, sudan etkilenmemesi ile ahşap ve kartona göre daha bir tercih sebebidir. Netice itibarı ile kalıbı hazır olan modelleri tercih ettiğinizde 100 adet ve üzeri siparişlerde bile Demonte özellikli Enjeksiyon Standlara sahip olabilirsiniz…

Bunun bir alt versiyonu diyebileceğimiz üretim sistemi, halk dilinde Vakum Stand diye bilinen, bir kalıp üzerinde malzemenin ısıtılıp, vakumlanarak şekillendirilmesi şeklinde üretilen Termoform sistemidir. Termoform Standlar da yine kalıplar kullanılmakla beraber, bunlar ahşap ve alüminyum olduğundan, kalıp maliyetleri çeliğe göre çok daha ekonomiktir. Ancak yine de 350 adet altı siparişlerde, kalıp maliyetinin birim fiyata yansıması, fiyatı oldukça yükseltir. Bu sebeple 300 adetin altındaki siparişlerde, bu stantlar pek tercih edilmez.

Bunların dışında bir de en pahalı ham madde olan Pleksiden yapılan Plastik Standlar vardır. Pleksi Standlar herhangi bir kalıp maliyeti olmadığından, 50-100 adet gibi düşük hacimlerde üretilebilir. Fakat ham maddenin kendisi oldukça maliyetli olduğu için, genellikle kozmetik ve ilaç sektörü gibi kâr marjı yüksek sektörler tarafından tercih edilir. Şeffaf, buzlu, yarı geçirgen transparan renkli plaka imkanları tanımasından ötürü, Pleksi Standlar oldukça kaliteli ve estetik çalışmalar olabilmektedir.

Bu yazı ile Plastik Standların tüm özellik, avantaj ve dezavantajları gibi bilmek isteyeceğiniz tüm hususları açıklamaya çalıştık. Daha fazlası ve Standlarınıza bir an evvel kavuşmak için lütfen arayın 🙂