Kullanım Alanları ve Amaçlarına göre Stand Çeşitleri

Standlar, ebatları, kullanım alanları ve amaçları, ham maddeleri, kullanım süreleri…vb. birkaç farklı yönden çeşitlere ayrılırlar… Kullanım Amaçlarına göre Stand Çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:


Stand tercihi yaparken, sergilemek istediğiniz ürünler ile ilgili stratejinizi iyi belirlemelisiniz. Eğer ki elinizde az ürün varsa ve bunu az satış noktasında, ufak ufak piyasaya sürmek istiyorsanız; o zaman düşük adetlerde üretilebilen Ahşap Standlara yönelmek uygun bir tercih olacaktır. Tabi ki standın iç mekanda kullanılması gerektiğini gözden kaçırmadan…

Eğer ahşap bir stand istemiyorsanız, Metal Stand da tercih edilebilir elbette. Ancak sipariş adetlerinizin 100 adedin, biraz daha maliyet farkını göze alarak minimum 50 adedin altında olmaması gerektiğini unutmadan. Genel itibarı ile Ahşap Standlardan daha uzun ömürlü olmasının yanında dış mekanda kullanmak isteyenler için tercih sebebidir Metal Standlar

Yukarıdaki gibi duvarları komple sac ile kaplı olan Metal Standlar genellikle montelidir, ağırdır ve maliyetleri yüksektir. Ancak aşağıdaki örneklerde gördüğünüz tipteki metal profillerden oluşan, görsel baskılı bölümleri mukavva bazlı veya dekota gibi materyallerden oluşanlar ile Tel Standlar, hem daha hafif ve ekonomiktir, hem de demonte olabilme ihtimalleri daha fazladır.

Bunun ile birlikte ürününüz çok kaliteli ise,  kâr marjınız da yüksekse, Pleksi Stand alternatifini değerlendirmeye alabilirsiniz. Pleksinin en pahalı hammadde olmasının yanında, şeffaf, buzlu, yarı geçirgen transparan ve fosforlu renkler gibi görünüm imkanları tanımasından ötürü, Pleksi Standlar oldukça kalite ve estetik çalışmalar olabilmektedir.. Genellikle kozmetik ve ilaç sektörü gibi kâr marjı yüksek sektörler tarafından tercih edilir. Pleksi Standlar herhangi bir kalıp maliyeti olmadığından, 50-100 adet gibi düşük hacimlerde üretilebilir.

Fakat lansmanını yapacağınız ürün, düşük bütçeli bir ürün ise ve/veya ulusal zincir marketler gibi çok fazla satış noktalarına verme düşünceniz varsa, o zaman adet yüksek olduğu için Karton Stand seçimi en uygun karar olacaktır. Elbette burada 1.000 adetlik sipariş hacimlerini tavsiye ettiğimizi, minimum 500 adetlerde sipariş gerektiğini unutmamak gerekir. Böyle bir imkanınız var ise, Karton Standlar, bütün görünür yüzeylerinde baskı görseli sunabilme imkanları sayesinde, oldukça avantajlıdır. Özellikle yeni çıkartacağınız ürünler ile ilgili, açıklamalar, kullanımı, ne işe yaradığı gibi bilinmesini istediğiniz konuların vurgulanabilmesinde Karton Standlar bir nevi reklam panoları gibi hizmet sunarlar.

Eğer sergilemek istediğiniz ürünleri koyduğunuz standların, satış noktalarında uzun süreli kalmasını istiyorsanız, o zaman en sağlam stand çeşitleri olan Metal ve Ahşap Stand üzerinden ilerlemek doğru olacaktır. Bunun ile birlikte, her ne kadar Metal ve Ahşap Standlar ilk akla gelen olsa da, hazır kalıpları olan demonte özellikli Plastik Standlar da sağlam ve uzun ümürlü iken, hem ekonomik olması, demonte olması ile, depolama ve nakliye de az yer kaplaması, dolayısıyla maliyeti avantajı sağlaması açısından gayet doğru bir tercih olacaktır. 100 adet ve üzeri siparişlerinizde, Karton Standdan sonraki en ekonomik, en avantajlı seçim olan bu stantların, tek dezavantajı; hazır kalıplardan üretildikleri için, sabit raf ölçüleridir. Raf sayıları, raf arası mesafeleri ve toplam yüksekliği, ürünlerinize göre ayarlanabilmektedir. Bunun ile beraber, raf genişliği ve derinliği birkaç ebat ile sınırlıdır. Ancak sağladığı avantajlar oldukça fazladır. Enjeksiyon Stand da denilen bu tip Demonte Plastik Standlar Isıdan, rutubetten, sudan etkilenmemesi ile ahşap ve kartona göre daha bir tercih sebebidir.

Eğer kalıpları hazır olan bu Demonte Stand modellerinden istemeyip, her şeyi ile size özgün yeni model bir Enjeksiyon Stand isterseniz, çok çok pahallı olan çelik kalıplar yapılması gerektiği için fiyatın uygun hale gelebilmesi adına minimum 5.000 adet gibi hacimlerde sipariş hacmi gerektiğini unutmamanız gerekir.

Plastik Standların diğer bir alternatifi de; halk dili ile Vakum Stand denilen Termoform Standlardır. Bunlar bir kalıp üzerinde malzemenin ısıtılıp, vakumlanarak şekillendirilmesi şeklinde üretilir. Termoform Standlarda yine kalıplar kullanılmakla beraber, bunlar ahşap ve alüminyum olduğundan, kalıp maliyetleri çeliğe göre çok daha ekonomiktir. Ancak yine de 350 adet altı siparişlerde, kalıp maliyetinin birim fiyata yansıması, fiyatı oldukça yükseltir. Bu sebeple 300 adetin altındaki siparişlerde, bu stantlar pek tercih edilmez. Vakum Standların en önemli özelliği, parçaların 3D kabartmalı olabilmesi ve çok estetik formların verilebilmesidir.

Bütün bu bilgilere göre sizin için hangi standın en uygun seçim olacağına karar verebilirsiniz. Bunun dışında bir de sergileyeceğiniz ürün adedi ve bütçenize göre Stand ebadını belirlemeniz açısından, Ebatlarına göre Stand çeşitleri, Ham maddelerine göre Stand Çeşitleri, Fiyatlarına göre Stand çeşitleri ve Hedeflerinize göre Stand çeşitleri yazılarımızdan faydalanabilirsiniz…

MY Reklam olarak, kullanım amaçlarına, yerlerine ve sahip olduğunuz imkanlara göre en doğru seçimi yapabilmeniz adına, sadece bu yazı ile değil, bize ulaştığınızda elimizden geldiğince her türlü yardımcı olabileceğimizi hatırlatır, sadece standda değil, tüm yaşamda da en doğru tercihleri yapmayı dileriz… 🙂